SLOTTSFJELL 2010 – En grønn festival
- by Rune
- Posted on 25-06-2010
SLOTTSFJELL 2010
Tønsberg
15/7 – 17/7
På et lite fjell som rager hele 63 meter over havet i sentrum av Tønsberg arrangeres for åttende gang SLOTTSFJELL FESTIVALEN. Det er få andre festivaler som kan skryte av sin staselige beliggenhet, men Slottsfjell holder til blant ruiniene av Tunsberghus Festning og kan med rett kalle seg en kulturfestival. Ikke er det bare musikk som står i fokus under festivalen heller, da Slottsfjell kan friste med blant annet et utbedret lokalt mattilbud, spennende kunstprosjekter rundt om i byen i tillegg til en egen scene for performance, videokunst og spoken words.
Slottsfjell 09 ble for første gang utsolgt og årets billettsalg lover det samme. Så langt har de solgt dobbelt så mange festivalpass som på samme tid i fjor, så dette ser lovende ut.
SLOTTSFJELL FESTIVALEN er i år tatt opp i en eksklusiv europeisk gruppe av grønne festivaler og oppfordrer blant andre de som har muligheten til det om å reise kollektivt.
Slottsfjell har, som i fjor, styrt unna de største pengesugerne på artistfronten, men har likevel endt opp med et bra og variert program. KELIS, BELLE & SEBASTIAN og MEW er de største navnene, men for oss som liker musikken en smule hardere, er det et par tre navn som frister mer. De danske favorittene i VOLBEAT kommer til Tønsberg, det samme gjør CLUTCH og DINOSAUR JR. ALTAAR, THE CUMSHOTS, ENSLAVED, HURRA TORPEDO, KVELERTAK og SHINING dukker også opp. DUMDUM BOYS kommer for å underholde og det samme gjør HAYSEED DIXIE. Stemningsfulle WARDRUNA er det også muligheter å oppleve under årets Slottsfjell.
PROGRAM
Torsdag 15. juli
Kongescenen
| Susanne Sundfør | |
| Jaga Jazzist | |
| Volbeat (DK) | |
| Belle and Sebastian (UK) | |
| Sivert Høyem |
Baglerscenen
| Proviant Audio | |
| Dum Dum Girls (US) | |
| Band of Skulls (UK) | |
| School of Seven Bells (US) | |
| Foals (UK) |
Tårnlunden
| Mhoo | |
| Jens Carelius | |
| Sandra Kolstad | |
| Taxi Taxi! (S) | |
| Nils Bech med Bendik Giske |
Kastellscenen
| Lama | |
| The Middle East (AUS) | |
| Twin Atlantic (UK) | |
| The Cumshots | |
| Zeromancer |
Støperiet
| TBA | |
| Valentourettes |
Fredag 16. juli:
Kongescenen
| Hurra Torpedo | |
| Rox (UK) | |
| donkeyboy | |
| Juliette Lewis (US) | |
| Kelis (US) |
Baglerscenen
| Shimmering | |
| Lenka (AUS) | |
| Kråkesølv | |
| Giggs (UK) | |
| Ingenting (S) |
Tårnlunden
| Susanna & the Magical Orchestra | |
| Poporn Radio feat. Son of Light | |
| Banjo or Freakout (UK/ITA) | |
| Jaakko & Jay (FIN) | |
| Ultra Mega Technobandið Stefán (ICL) |
Kastellscenen
| 3500 Mhz | |
| The Pink Robots | |
| Hayseed Dixie (US) | |
| Shining | |
| Clutch (US) |
Støperiet
| TBA | |
| Valentourettes |
Lørdag 17. juli:
Kongescenen
| Helt Off med special guest Timbuktu (S) | |
| Veronica Maggio (S) | |
| Karpe Diem | |
| Dinosaur Jr. (US) | |
| MEW (DK) |
Baglerscenen
| Tikkepukong | |
| The Joy Formidable (UK) | |
| Lissie (US) | |
| Navigators | |
| The Golden Filter (US/AUS) |
Tårnlunden
| Slow Club (UK) | |
| Frøy Aagre | |
| DU | |
| Thea Hjelmeland | |
| Ila Auto | |
| Ou Est Le Swimming Pool (UK) |
Kastellscenen
| ALTAAR | |
| Kvelertak | |
| Uncle Deadly | |
| Enslaved | |
| Teenage Fanclub (UK) |
Kastellscenen Natt
| Wardruna |
Støperiet
| TBA | |
| Skambankt |

