
SOEN – Trondheim – 01.05.2025
- by eternalterror
- Posted on 19-05-2025
SOEN/ Mantric Momentum
Anmeldt av : Roger Hagerupsen
BYSCENEN 1/5 – 2025
TRONDHEIM
1. Mai og arbeidernes dag kan brukes til så mangt. Når enkelte hører på taler og går i tog foretrekker jeg personlig å heller finne meg ett mørkt lokale og en bra konsert. Nå synes jeg dessverre ikke jeg lykkes med å finne en bra konsert i det jeg kommer inn i ett mørkt og ganske fullt Byscenen denne kvelden, i hvert fall ikke til å begynne med. Første band ut er MANTRIC MOMENTUM, og ut fra det jeg hadde hørt på forhånd var dette power metal med progga og litt symfoniske tendenser her og der. Kjernen i bandet er Christer og Terje Harøy (fra bl.a Divided Multitude og Teodor Tuff), med denne kvelden var også bl.a Tor Ole Byberg fra Triosphere med på gitar. Nå var jeg aldri noe stor fan av Divided Multitude, og jeg klarer absolutt ikke finne godfoten i kveld heller. Lyden var veldig grøtete der jeg sto, så vokalen kom ikke til sin rett og bandet ellers hadde nok heller ikke sin beste kveld. Det ble rotete, og spesielt gitarlyden forsvant der jeg stod. Nå det er sagt var stemningen god blant publikum, så mange er nok uenig.
Aldri før har jeg gått til en konsert med så blanke ark som til SOEN i kveld. Jeg hadde ikke helt tenkt de var min greie, men en og annen gang blir det full klaff selv om sjangeren ikke nødvendigvis treffer deg 100%. Bandet startet tilbake i 2010, og har så langt gitt ut seks album (hvor det nyeste, “Memorial” kom i 2023). Sjangeren er progressiv, og det er utvilsomt teknisk fantastiske musikere over hele linjen, men det er også en mer melodiøs og følsom side over musikken som i hvert fall treffer meg. Borte er heldigvis lyden fra oppvarmingsbandet, og en får en mer krystallklar lyd som ett band som dette fortjener. Vokalist Joel Ekeløf imponerer meg spesielt og er en gullstrupe en virkelig bør få med seg om en ikke kjenner bandet. Ikke minst klarer han få med seg ett for kvelden godt fylt Byscenen når han henvender seg til publikum. På trommer har de ingen ringere enn Martin Lopez (eks- Opeth) som alltid leverer varene når jeg har sett han, og han skuffer heller ikke i kveld. Bandet er tight som ett velsmurt maskineri, så det er helheten mer enn delene som imponerer tross alt. Selv om det er kun vokalist Ekeløf og trommis Lopez som har vært med helt siden starten. Kveldens låter ser ut til å være plukket fra flere av bandets utgivelser, og selv om jeg ikke har hørt mye på bandet tidligere er det også låter man ikke kan ha unngått å hørt tidligere. Skal man trekke frem noen fra kveldens konsert så må det være “Memorial”, vakre “Lotus” og ikke minst “Savia”.
Selv om så teknisk progressiv metal tidvis kan bli litt mye for enkelte, så innehar SOEN så mange momenter i musikken sin at dette definitivt kan være for alle. Bandet er i en lengre europaturne nå, så det er absolutt å anbefale å sjekke dem ut i løpet av de neste månedene.